Kandy

Poslední královské město

Město založil král Vikramabahu III, jež vládl v Gampole v druhé polovině čtrnáctého století. Jeho původní jméno bylo Senkadagalapura a postupně bylo rozšiřováno dalšími panovníky.

Když po roce 1505 začali celé pobřeží okupovat Portugalci, jejich vliv zde začal stoupat. Hrozilo stále větší nebezpečí i královskému městu Kotte. Proto bylo nezbytné hlavní město opět přesunout na bezpečnější místo. Těžko dostupná poloha v horách ve vnitrozemí, na břehu řeky Mahaweli, která poskytovala mnohem větší ochranu než pobřeží, byla hlavní kladem.

Proto se král Vimaladharmasuriya rozhodl v roce 1592 po vyhlášení ostrova portugalskou kolonií Seylán přesunout hlavní město právě sem.

Celé jméno města bylo Kanda Uda Rata Senkadagalapura Maha Nuwara. To samozřejmě dělalo Portugalcům problém vyslovovat a tak mu začali zkráceně říkat Kanday, z čehož později Britové udělaly Kandy. Město bylo Portugalci a Holanďany postupně ohrožováno, nikdy však nebylo poraženo. Získali ho až Britové a to ne silou, nýbrž intrikářstvím jim vlastním. Posledního krále naučili pít a z původně dobrého krále se tak stal slaboch, jehož za pomoci slibů ministrům odstavili.

V roce 1815 pak byla podepsána Kandyjská konvence na jejímž základě vládu nad ostrovem převzali Britové. Vypořádání s ministry navzdory původním slibům již pak bylo maličkostí.

Upper Lake
Knihovna
Knihovna
Budova, kde je uložen – Buddhův zub.
Zdobené stříbrné dveře
Nová svatyně
Audienční síň kandyyských králů
předchozí
následující
 

právě jste offline