Nuwara Eliya

Nachází se v centrálních horách a je nejvýše položeným větším městem na Srí Lance.

Nuwara Eliya se nachází v centrálních horách a je nejvýše položeným větším městem na Srí Lance. Zdejší subtropické horské klima je díky nadmořské výšce kolem 1900m dosti podobné evropskému a průměrná roční teplota je kolem 16 stupňů. V zimních měsíc v nočních hodinách teplota klesá téměř k nule. Naopak přes den nejsou výjimkou teploty stoupající přes 20 stupňů.

Město je schováno v jakémsi horském údolí a z většiny stran je chráněno horskými hřebeny. Těm vévodí nejvyšší hora ostrova Pidurutalagala, jež měří 2524m.

Město začal budovat britský guvernér Samuel Baker v roce 1846. Jelikož Britům toto místo nápadně připomínal klima v Anglii, rychle si toto místo oblíbili a město se postupně rozvíjelo. Začala zde výstavba residencí, byl zde vybudován hotel Grand, který je třetím nestarším hotelem na ostrově. Též zde bylo zřízeno sanatorium, ve kterém se léčili britští vojáci, trpící tropickými chorobami, nejen z Ceylonu, ale i z jižní Indie.

V okolí se díky přirozeným podmínkám začalo pěstovat mnoho druhů běžné evropské zeleniny jako brambory, cibule, pórek, červená řepa, ředkev, květák apod. Okolní kopce pak pokrývají nedozírné čajové plantáže.

Farmáři, kteří zde žili, si začali budovat zázemí pro zábavu. Vzniklo zde mnoho klubů, dostihová dráha, golfové hřiště apod.

Gregoriho jezero
Pošta
Hotel Hill club
předchozí
následující
 

právě jste offline