Horské vrcholy

Kirigalpotta / Thotupola Kanda / Adam’s peak

Pro sportovněji založené jedince doporučujeme výstup na nejvyšší hory ostrova. Bohužel na tu nevyšší (Piduruthalagala – 2 524 m) vede silnice a vrchol je obsazen telekomunikacemi a armádou. Ale jsou tu další dva zajímavé výstupy panenskou přírodou na druhou a třetí nejvyšší horu ostrova. Stejně tak se nabízí výstup na čtvrtou horu, která je posvátná a jedná se spíše o náboženskou pouť.

 

 

Kirigalpotta  – 2 394 m

Výstup na druhou nejvyšší horu ostrova je trochu náročnější. Celková vzdálenost tam a zpět je něco přes 16 km a občas vede přes lehce exponovaná místa. (Doporučujeme trekovou obuv) Výstup začíná u parkoviště v NP Hortonovy planiny. Horská stezka vede nádhernou panenskou přírodou. Cestou budete potkávat tropické rostliny náležící do oblasti horského mlžného pralesa. Ať už se jedná o stromové kapradiny, nespočet orchidejí, nebo dalších druhů zajímavých rostlin.

Pozor! Tento trek je dost náročný na orientaci. Vzhledem k tomu, že oblast je málo navštěvovaná, správná cesta se velice snadno zamění se stezkou pro zvěř.

Z tohoto důvodu určitě doporučujeme využít služeb zkušeného průvodce. Pozor, každý domorodec ve vidině rupií se nabídne jako průvodce. Z vlastní zkušenosti však víme, že lidí, kteří se tam neztratí, moc není. Pokud budete potřebovat kontakt, neváhejte nás kontaktovat.

Pozor! Pohybujete se v oblasti, kde se vyskytuje volně žijící leopard skvrnitý. Proto se nevydávejte na výstup samostatně, ale raději ve větších skupinách.

 

 

Thotupolakanda  – 2 354 m

Výstup na třetí nejvyšší horu ostrova není tak náročný, jako na druhou. Celková vzdálenost tam a zpět je kolem 6 km. Výstup začíná asi 800 metrů za vstupní branou do NP Hortonovy planiny. Horská stezka vede opět nádhernou panenskou přírodou, kde bude potkávat tropické rostliny náležící do oblasti horského mlžného pralesa.

Při tomto treku průvodce nepotřebujete. Jednoduše intuitivně jdete k vrcholu.

Pozor! Pohybujete se v oblasti, kde se vyskytuje volně žijící leopard skvrnitý. Proto se raději nevydávejte na výstup samostatně, ale ve větších skupinách.

 

 

Sri Pada – 2 244 m

Výstup na tuto horu, známou především pod názvem Adamova hora, se poslední dobou stává velice populární.  I navzdory tomu je stále obtížnější. Cesta je neustále vylepšována a tak se zde zvyšuje počet schodů, kterých je dnes již okolo 6 000.

Takže pokud nejste opravdu zdatní, výstup si dobře zvažte. Nezapomeňte na skutečnost, že stejný počet schodů budete absolvovat i směrem dolů, což je mnohem náročnější.

Pokud se však rozhodnete pro, doporučujeme vyrazit v časných ranních hodinách, tak abyste byli na vrcholu při východu sluce.

Pokud jste zdatní sportovci, k výstupu Vám v pohodě stačí dvě hodiny. Já se svými klienty pravidelně vyrážím kolem půl třetí. Jdeme v klidu s občasnými zastávkami na čaj v místních restauracích, které zde v sezoně naleznete po každých 100-200 výškových metrech.

Na vrcholu jsme většinou asi půl hodiny, před východem Slunce.

Pozor,  většina turistů po východu Slunce horu začne opouštět. Nepřipojujte se k nim a přejděte na západní stranu hory. Odtud se Vám naskytne nádherný pohled na druhou stranu a v krajině uvidíte zajímavý úkaz. Stín Adamovy hory v krajině i na obloze, který i navzdor členitosti vrcholu připomíná pravidelnou pyramidu.

 

Kirigalpotta – 2 394 m
Kirigalpotta – 2 394 m
Kirigalpotta – 2 394 m
Adamova hora
Adamova hora
Adamova hora
Thotupolakanda – 2 354 m
Thotupolakanda – 2 354 m
Thotupolakanda – 2 354 m
předchozí
následující
 

právě jste offline