Hlavní památky

Zde Vám představujeme nejvýznamnější srílanské památky a místa, která byste na své cestě po ostrově určitě neměli minout.

Sigiriya

Skalní pevnost s  palácem na dvě stě metrů vysoké skále. UNESCO toto místo označilo za nejlépe naplánované město na světě z pátého století.

Anuradhapura

První královské město na ostrově. Anuradhapura byla hlavním městem od 5. stol. př. n. l.  až do 10. stol. n. l.

Polonnaruwa

Druhé královské město na ostrově. Polonnaruwa byla královským městem od 10. stol. n. l. do 12. stol. n. l.

Dambulla

Jeskynní chrámy v Dambulle. Pět nádherně malovaných jeskyní se spoustou soch Buddhy zde tvoří rozsáhlý klášterní komplex z 1. stol. př. n. l.

Kandy

Poslední královské město. Kandy bylo královským městem od 16. stol. do 19. stol. Dodnes je zde uložen posvátný Buddhův zub.

Pevnost v Galle

Historie tohoto místa sahá hluboko do minulostí. Údajně se jedná o biblický Taršíš, kde král Šalamoun obchodoval se slonovinou.

Další zajímavá místa

Mihintale

Významné poutní místo. Zde byl ve 3. stol. př. n. l. poprvé představen buddhismus. Odsud se záhy rozšířil po celém ostrově.

Avukana Buddha

Buddhistický templ Avukana, pocházející z pátého století našeho letopočtu, patří k významným poutním místům na ostrově. 

Wewurukannala

Malý, ale zato velice významný buddhistický templ s nejvyšší sochou Buddhy na celém ostrově. Další zajímavostí, která vás zde určitě zaskočí, je znázornění buddhistického pekla.

Aluvihara Temple

Budhistický klášter na úpatí hory zde nechal vybudovat již ve 3 stol. př. n. l. král Devanampiya Tissa. Generační potomci starých mistrů Vám zde předvedou techniku, kterou se tehdy vyrývalo a psalo na palmové listy ola.

Jaffna

Na osudu a podobě tohoto města se podepsala 30 let trvající občanská válka. V současné době toho zde ještě není mnoho k vidění, ale město se velmi rychle modernizuje a rozvíjí.

Mannar

Stejně jako většina severních měst se po válce vzpamatovává a prochází velkým stavebním rozvojem. Zajímavý je příjezd na ostrov po kilometr dlouhém náspu.

Elephant pass

Jedná se o úzký pás země, po obou stranách lemovaný mělkými lagunami, na kterém můžete dnes potkat jen hejna plameňáků.

Nuwara Eliya

Nachází se v centrálních horách a je nejvýše položeným větším městem na Srí Lance.

právě jste offline