Pevnost v Galle

Historie tohoto místa sahá hluboko do minulosti. Údajně se jedná o biblický Taršíš, kde král Šalamoun obchodoval se slonovinou.

Ve čtrnáctém století, kdy zde ztroskotal známý muslimský cestovatel Ibn Batuta neslo město název Gimhathitha. Na břehu, na místě kde ztroskotal, jako poděkování Alláhovi vystavěl mešitu, jež se zde nachází dodnes. V roce 1502 při cestě na Maledivy byla jedna z lodí portugalského konvoje v bouři poškozena a po té co ji proudy zahnaly až sem, nouzově přistála. Portugalci požádali krále z Kotte o povolení k obchodování a natrvalo se tu usadili od roku 1505. Vystavěli zde malou pevnost zvanou „Black Fort“ a město přejmenovali na Galle.

(Ohledně názvu města je známa teorie, že když se zde v odpoledních hodinách námořníci vylodili, slyšeli kokrhat kohouty. Proto dali místu název Galle podle slova galus, což v jejich řeči znamenalo kohout. Zda je to pravda si musí každý zodpovědět sám, jelikož město je na skalnatém pobřeží a gala v sinhálštině znamená skála).

V roce 1649 po té, co Portugalce z ostrova vypudili Holanďané, se zde usadili místo nich. Zvětšili malou pevnost do rozměrů, jak ji známe teď. Hradby mají po obvodu čtyři kilometry a místy dosahují tloušťky až 18 metrů. Na jejich výstavbu byly používány korály, jichž je okolní moře plné. Na hradbách bylo vybudováno čtrnáct obranných bašt. Samozřejmě zde nesměla chybět ani vysoká hodinová věž.

Po roce 1815, kdy ostrov obsadili Britové, bez boje získali i tuto nedobytnou pevnost. Usadili se zde a na chvíli sem přemístili a hlavní město ostrova.

 

Dnes patří Galle na seznam památek UNESCO, coby nejrozsáhlejší Holandská pevnost v jihovýchodní Asii a je navštěvována většinou turistů, přijíždějících na ostrov.

předchozí
následující
 

právě jste offline