Národní parky a rezervace

Přírody si na Srí Lance užijete neomezeně. Výběr alespoň několika nejzajímavějších míst Vám představujeme zde.

Yala

Tento národní park je druhým největším na ostrově. Parkem byl vyhlášen, stejně tak jako NP Wilpattu, již v roce 1938. a je vůbec turisty nejoblíbenějším parkem na ostrově.

Wilpattu

Willu-patthu v překladu znamená země jezer. Tento národní park se svou rozlohou 1 317 km2 je největším parkem na ostrově. 

Hortonovy planiny

Národní park Hortonovy planiny je typickou ukázkou mlžného horského pralesa. Krom překrásné přírody zde naleznete i v džungli ukryté Bakerovy vodopády, nebo se budete moci kochat vyhlídkami z Konce světa.

Bundala

NP Bundala rozkládající se na ploše 62 km2 je především významná ptačí rezervace, kde žije 179 druhů ptáků. Je zde možné spatřit veliká hejna plameňáků, nebo nádherného čápa černokrkého a spoustu dalších.

Minneriya

Tento park se nachází na břehu jezera Minneriya, které patří mezi šestnáct vodních nádrží vybudovaných již ve třetím století anuradhapurským králem Mahasenou.

Kaudulla

Tento park se nachází na břehu jezera Kaudulla, které patří mezi šestnáct vodních nádrží vybudovaných již ve třetím století anuradhapurským králem Mahasenou.

Hurulu Eco

Toto místo bylo vyhlášeno přírodní rezervací v roce 1977 a rozkládá se na ploše dvacet pět kilometrů čtverečních. Je nedílnou součástí sloního koridu, kudy několikrát do roka prochází sloní stáda za potravou.

Udawalawe

Přesto že tento park se svou rozlohou 308 km2 nemůže konkurovat těm nevětším, je jedním z nejoblíbenějších míst, vyhledávaných turisty při pobytu na jihozápadních plážích.

Botanické zahrady

Peradeniya

Botanická zahrada Peradeniya byla založena v roce 1843 a byly sem přemístěny vzácné rostliny ze zahrad v Colombu a v Kalutaře.

Hakgala

Botanická zahrada byla založena Brity v roce 1861. Ti se zde pokoušeli rozmnožit rostlinu Cinchona, ze které se v té době dělaly nejúčinnější léky proti malárii.

Další zajímavá místa

Pinnawala

Sloní sirotčinec. Na přelomu devatenáctého a dvacátého století zjistili, že na ostrově žije více jak 20.000 divokých slonů.  V roce 1972 jich na ostrově žilo méně ne 2.000.

Velryby a delfíni

Z přístavu v Mirisse a v Trinkomalee každý den ráno vyplouvá na moře několik lodí za velrybami a delfíny. 

Adamův most

Národní park Adamův most o rozloze 190 km2 patří mezi čtyři nejnovější parky na ostrově.

Ostrov Delft

Národní park na ostrově Delft se svou rozlohou 18 km2 patří mezi čtyři nejnovější parky na ostrově.

Point Pedro

Point Pedro je nejsevernější bod Srí Lanky. Z tohoto místa je to přesně 432 km k majáku Dondra – nejjižnějšímu bodu ostrova.

Kirigalpotta / Thotupola Kanda / Adam's peak

Pro sportovněji založené jedince doporučujeme výstup na nejvyšší hory ostrova. 

Sinharaja

Deštný prales Sinharaja je poslední kousek opravdového původního porostu, kde můžeme nasát opravdovou atmosféru deštného pralesa.

Madu Ganga

Toto říční safari je oblíbené především turisty z jihozápadních pláží. Jednak díky lehké dostupnosti, ale především kvůli nádherné přírodě.

Holubí ostrov

Na Srí Lance není mnoho vhodných lokalit na šnorchlování. A když už,nedá se to srovnat s jinými destinacemi, vhodnými pro tuto aktivitu. To ovšem tak docela neplatí v případě Pigeon Island.

Hikkaduwa

Jedná se o podmořskou rezervaci. V moři je skála, kolem které žije nepřeberné množství korálů. Krom korálů zde můžeme potkat i spoustu pestrobarevných ryb a hlavně atraktivní mořské želvy

právě jste offline