Mannar

Město

Na městě jako takovém, není téměř nic zajímavého. Stejně jako většina severních měst se po válce vzpamatovává a prochází velkým stavebním rozvojem. Zajímavý je příjezd na ostrov po kilometr dlouhém náspu. Při přejezdu přes most se pak naskytnou zajímavé pohledy. Vlevo na rybářský přístav a vpravo na pevnost.

Holandská pevnost
Když se Holanďané začali usazovat na ostrově, museli neustále upevňovat svou pozici. To vedlo k tomu, že na všech významnějších místech kolem celého pobřeží začali rozmisťovat své základny a budovat mnohem bezpečnější pevnosti. Ta, jež můžete vidět zde, byla dosti poničená během občanské války. Dnes je téměř opravená a přístupná veřejnosti.

Baobab
Baobaby původně na ostrově neexistovaly.  Začaly se zde objevovat až po příchodu muslimských obchodníků, kteří sem přicházeli za obchodem po Hedvábné stezce většinou z Maroka (maracala), nebo z Jemenu (hamba).

Na ostrov jej pravděpodobně přinesla v roce 1277 skupina obchodníků, kteří si sebou vezli větve baobabů, jako krmení pro osly.  Pravděpodobně omylem se jedna větvička uchytila a tak zde dnes stojí tento nádherný strom. Na výšku má 10,5 metrů a po obvodu 21.1 metrů. 

Dnes je na ostrově několik desítek o dost menších baobabů, které pravděpodobně pochází ze semínek tohoto stromu.

Muslimští obchodníci sem nepřivezli jen baobaby, jejich zásluhou se na ostrov dostali i osli. Ti jsou zde dnes dost přemnožení a potkáte je téměř všude. Nejen volně v přírodě, ale dokonce i na těch nejrušnějších místech.

Divocí koně zde na rozdíl od oslů zůstali stejně tak jako na ostrově Delft zásluhou Holanďanů. Není jich zde tolik jako právě na Delftu, ale i tak je běžně můžete potkat, jak se pasou na polosuchých travinách kolem cest. A to buď samostatně v menších skupinkách, nebo společně s kravskými stády.

 

Úplně na konci ostrova, těsně u začátku Adamova mostu se nachází nejstarší maják na ostrově, jež zde vybudovali holandští kolonizátoři. Jedná se o kovovou konstrukci, na jejímž vrcholu se v noci neustále udržoval oheň, který sloužil k navigaci holandských válečných lodí.

Město Mannar
Baobab
Divocí oslíci
Divocí koně
Nejstarší maják na Srí Lance
Holandská Pevnost
předchozí
následující
 

právě jste offline