PWA technologie

PWA (progresivní webová aplikace) je nová technologie, která přebírá některé vlastnosti nativních aplikací: umí běžet offline, má přístup k hardwaru nebo posílání notifikací. A má obrovské výhody. Taková aplikace je rychlá, spolehlivá, a není ji potřeba nijak instalovat nebo ručně aktualizovat.

Nativní aplikace nebo PWA?

Na mobilních zařízeních dnes převládají nativní aplikace, které si můžete stáhnout a nainstalovat z Google Play nebo Apple App Store. Takové aplikace jsou dnes běžná součást vašeho telefonu, takže proč by nás mělo zajímat něco jako PWA? Odpověď je snadná, výroba nativní aplikace není jednoduchá a často je nutné vyvíjet ji pro několik různých systémů (iOS, Android, Windows).

PWA tento proces zjednoduší, protože aplikace funguje jako web a ten je možné zobrazit na všech zařízeních stejně nehledě na jejich systém.

Pro ulehčení tohoto procesu se často webová aplikace integrovala přímo do nativní aplikace, např. Apache Cordova, Adobe Phonegap. Jenže to úplně není ono, furt se jedná o emulování webové aplikace v nativní aplikaci. S příchodem PWA se tohle vše podstatně zjednodušilo a v budoucnosti to bude hrát velkou roli u webových stránek.

Určitě znáte situaci, kdy přijdete na webovou stránku a ta vás začne otravovat s tím, že pro tuto stránku existuje nativní aplikace. Tento proces je ale otravný a dlouhý, musíte celou aplikaci stáhnout, nainstalovat a aplikace většinou vypadá úplně jinak než na webu. S webovými aplikacemi se vám tohle ale nestane. Dostanete jen upozornění o tom, že si stránku můžete přidat na plochu a tím to končí, pak se vám aplikace ihned otevře samostatně mimo prohlížeč. Toto velice napomáhá ve zvýšení návštěvnosti a konverze pro vaší stránku.

právě jste offline