Ze života Srílančanů

Theligu

od | 6. Led 2019 | Ze života Srílančanů

Thelugu (Theligu) je zvláštní skupina obyvatel žijících na Srí Lance, s některými výsadními právy. Podobně, jako védové i když tato skupina je mnohem mladší.

Jedná se o kočovné cikány (gypsy), kteří přišli na ostrov někdy počátkem kandyjského období (po roce 1592) z indických oblastí Andrapradesh a Telanga. Dodnes hovoří vlastním jazykem Thelugu, patřícím do skupiny drávijských jazyků.

Jako správní nomádi, od počátku byli vždy neustále v pohybu a putovali kolem ostrova. Vždy chodili pěšky a svůj majetek přepravovali prostřednictvím oslů.  Většinou se vraceli na stejná místa. Vždy když někam přijeli, postavili tábor z bambusu a palmového listí. Na každém místě se zdrželi jen pár dnů a zase putovali dále.

Od počátku se živili především předváděním hadů a cvičených opic na tržištích a v místech většího pohybu místních obyvatel. Ale nejen tím. Právě na ně se místní obyvatelé obraceli, když se v jejich blízkosti usadili jedovatí hadi. Oni je však nezabíjeli.  Odchytli je a vypouštěli zpět do přírody. Tyto činnosti u mužů byly jejich hlavní příjem, který udržoval na živu celou početnou rodinu.  Ženy se pak staraly o děti a o jídlo. Občas si též přivydělávali například věštěním z ruky, nebo jinými čarodějnickými praktikami.

Většina z nich se dnes již usadila, ale i tak je stále možné občas potkat kočovné skupiny. I když dnes už ne s osly…

Mezi ty, kteří se již usadili, patří i hoch na fotografii. Spolu se svým starším bratrem předvádějí hady na Sigiriy. Můžete je tam potkat téměř každý den, cestou dolů nedaleko kobří jeskyně.

Kdo se na Sigiriy dostane častěji, může si povšimnout, že ten hoch tam má každou chvíli jiné hady. Je to proto, že když někde odchytne třeba kobru, která ohrožuje místní obyvatele, vylomí jí jedové zuby. Několik týdnů ji pak použije k přivýdělku. Ovšem když jí zuby dorostou, nenechá si ji a vypustí ji zpět do přírody. Jeho čest, vázaná na generační tradici by mu to nedovolila nadále hadovi ubližovat.

Každý hadař, nebo opičkář musí splňovat základní kritérium. Musí být příslušníkem skupiny Thelingu, jelikož pouze tato skupina má výjimku ze zákona.  Pokud pak předvádí hady na turistických místech, musí mít licenci od Tourist boardu.

Tyto činnosti jsou důkladně monitorovány a v případě porušení pravidel přísně trestány.

Takže závěrem:
Vím, dnes je ochrana přírody velice populárním tématem. Ale než začneme nesmyslně Grétovat, zkusme si prvně něco přečíst. Nebo třeba zkusme vysvětlit tomu hochovi, co chrání lidi před hady, jehož otec již chytal a předváděl hady, stejně jako jeho děda a předkové 400let zpět, že si dnes myslíme, že vlastně už 400let dělají všechno špatně…

Nejnovější příspěvky

Nejnovější komentáře

    právě jste offline